AzTU-da “Suyun təmizlənməsi və idarə edilməsi” laboratoriyasının açılışı olub
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Kimya texnologiya, təkrar emal və ekologiya kafedrasının nəzdində “Suyun təmizlənməsi və idarə edilməsi” laboratoriyasının açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, “Aqualink” MMC-nin İnsan resursları və inzibati işlər departamentinin bölmə müdiri Zaur Musayev, “Elsevier” şirkətinin Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və Cənub-Şərqi Avropa regionu üzrə satış meneceri Paul Girdis, eləcə də universitetin nümayəndələri iştirak edib.
Açılış mərasimində çıxış edən rektor Vilayət Vəliyev su ehtiyatlarının səmərəli idarə olunması, suyun keyfiyyətinin yüksəldilməsi və bu istiqamətdə elmi-tədqiqat fəaliyyətinin genişləndirilməsinin strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, laboratoriyanın əsas məqsədi suyun təmizlənməsi texnologiyalarının təkmilləşdirilməsi, çirklənmənin azaldılması, ekoloji təhlükəsizliyin təmin olunması və bu sahədə elmi əsaslı həllərin hazırlanmasıdır. Bu fəaliyyətlər çərçivəsində təhlükəsiz və əlçatan su resurslarının təmin olunmasına töhfə vermək əsas prioritet kimi müəyyən edilib.
Laboratoriya müasir avadanlıqlarla təmin olunaraq tələbələrin praktik bilik və bacarıqlarının inkişafına, elmi-tədqiqat potensialının gücləndirilməsinə və yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına xidmət edəcək.
Bu istiqamətdə məqsəd keyfiyyətli və inklüziv təhsilin təşviqi, innovativ yanaşmaların tətbiqi və universitet–sənaye əməkdaşlığı əsasında elmi infrastrukturun təkmilləşdirilməsidir.
“Aqualink” MMC-nin İnsan resursları və inzibati işlər departamentinin bölmə müdiri Zaur Musayev universitetlə əməkdaşlığın davamlı xarakter daşıdığını qeyd edib, birgə təşəbbüslərin genişləndirilməsinin su resurslarının idarə olunması və ekoloji dayanıqlılıq sahəsində mühüm nəticələr verəcəyini bildirib.
Beləliklə, yaradılan laboratoriya su təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, keyfiyyətli təhsilin inkişafı, innovasiya və elmi infrastrukturun gücləndirilməsi, habelə institusional tərəfdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətlərində qarşıya qoyulan məqsədlərin həyata keçirilməsinə xidmət edən mühüm elmi platforma kimi fəaliyyət göstərəcək.

On February 25, the official opening ceremony of the “Water Treatment and Management” Laboratory was held under the Department of Chemical Technology, Recycling and Ecology at Azerbaijan Technical University (AzTU).
The event was attended by the Rector of AzTU, Vilayat Valiyev; representatives of “Aqualink” LLC; Zaur Musayev, Head of the Administrative Affairs Division of the Human Resources and Administrative Affairs Department; Paul Girdis, Senior Account Manager for the Middle East, Central Asia and Southeast Europe at Elsevier; as well as other university officials.
In his speech at the ceremony, Rector Vilayat Valiyev emphasized the strategic importance of efficient water resource management, improving water quality, and expanding scientific research activities in this field. It was noted that the primary objective of the laboratory is to enhance water treatment technologies, reduce pollution, ensure environmental safety, and develop science-based solutions in this area. Within this framework, contributing to the provision of safe and accessible water resources has been identified as a key priority.
The laboratory has been equipped with modern scientific equipment and will support the development of students’ practical knowledge and skills, strengthen research capacity, and train highly qualified specialists. The goal in this direction is to promote quality and inclusive education, implement innovative approaches, and reinforce scientific infrastructure through university–industry collaboration.
In his remarks, Zaur Musayev, representing “Aqualink” LLC, noted that cooperation with the university is ongoing and emphasized that expanding joint initiatives will yield significant results in the fields of water resource management and environmental sustainability.
Thus, the newly established laboratory will function as an important scientific platform contributing to the achievement of objectives related to water security, the development of quality education, the strengthening of innovation and scientific infrastructure, and the expansion of institutional partnerships.