Sağlamlıq üçün təhlükəsiz hovuz
Yəqin ki, üzgüçülük hovuzdakı xlorqoxusu, dəridəki quru hissi və gözlərin qızarmasındanartıq yorulmusuz. Əvvəlki məqaləmizdə bu kimi halların yaranma səbəbləri barədə danışmışdıq. Köhnəlmiş xlorla dezinfeksiya texnologiyasını tənqid edərək müasir təhlükəsiz metodlar haqqında səssiz qalmaq ədalətsizlik olardı.
Dünyada hər şey dəyişir, elm və texnika inkişaf edərəköz yerində qalmır. Ekspertlər xlor dioksidi ən təhlükəsiz və ən effektiv dezinfeksiya vasitəsi kimi böyük bir gələcəyə malik olduğunu proqnozlaşdırırlar. Ən optimist ekspertlər xlordioksidin müasir dünyada hovuz suyunun dezinfeksiyasında əsas vasitələrdən birinə çevriləcəyini vurğulayırlar. Onların optimistliyi bu molekulun xüsusiyyətlərindən irəli gələn və şübhə bir olmayan faktlara əsaslanır.
Xlordioksid xlorun xarakterik xüsusiyyətlərinə malik deyil. Adında "xlor" sözünün olmasına baxmayaraq, onun xüsusiyyətləri xlordan radikal olaraq fərqlənir. Xlor və xlor dioksidin ümumi bir sözə malik olması bizi yanılmamalıdır. Bunlar tamamilə fərqli maddələrdir. Ən başlıcası xlordioksid sərbəst xlor əmələ gətirmir. Sərbəst xlorun təhlükəsi haqqinda biz ilk “Bizi öldürən təhlükəli hovuz” adlı məqaləmizdə ətraflı yazmışdıq. Burada xlordan fərqli olaraq, oksigen əsas elementdir. Bu molekulun ğzəl xüsusiyyətiodur ki, reaksiya oksidləşmə metodu ilə baş verir.Nəticədə xlor dioksidi üzvi maddələrlə reaksiya girmir. Üzvi maddələrin xüsusiyyətlərini dəyişmir. Buna görə zərərli əlavı məhsullar meydana gəlməsi mümkün deyil.(xloraminlər, xloroform, trihalometanlar, halogen sirkə turşuları, mutagen X və s.)
Xlordioksid suda hidroliz olunmur, qaz olaraq qalır. Bu xüsusiyyət sizə hovuz divarlarını biofilmdən təmizləməyərək yenidən meydana gəlmənin qarşısını almağa və yosunların yaranmasının qarşısını almağa imkan verir. Xlordioksid 4-10 arası pHdərəcəsində təsirlidir. Xlordioksiddən sonra hovuza girdikdə dəridə quruluq, gözlərdə qıcıqlandırma hissi olmayacaq. Saçlarınız sağlam və parıltılı olacaq. Bu maddə güclü bir bakterisid, virusidal, funqisidal və acarisidal təsir göstərir. Bu, dünyanın qabaqcıl ölkələri tərəfindən tətbiq olunan ən qabaqcıl su dezinfeksiya texnologiyasıdır.
Xlordioksid demək olar ki, mövcud olan bütün patogenlərə qarşı effektivdir. Əksər biosidlərin əsas problemi mikroorqanizmlərin onlara qarşı müqavimətinin əmələ gəlməsidir. Çox saylı təcrübələrlə xlordioksiddə bu problemin olmadığı sübut olunub. Belə ki, mikroorqanizmlərin məhvi prosesində onlarda qoruyucu xüsusiyyətlərin inkişafı müşahidə olunmayıb. Xlor dioksid amin turşuları və zülal ilə ilə reaksiya girirərək hüceyrənin daxilini parçalayaraq onun nəfəs almasını dayandırır.
Xlordioksidi müxtəlif beynəlxalq müstəqil və hökumət təşkilatları tərəfindən istifadəsinə icazə verilib. ABŞ-ın ətraf mühitin qorunması agentliyində qeydə alınıb. Belə ki, İçməli suyun dezinfeksiyası və qida ilə birbaşa təmas üçün qoyulan ciddi tələblərə cavab verir. Qida və Dərman Vasitələrinə Nəzarət idarəsi (FDA) və ABŞ Kənd Təsərrüfatı Departamenti (USDA), qida sənayesində və bələdiyyə sektorunda bakteriya və kiflə mübarizə üçün xlordioksidi təsdiqləyib. Xlordioksid avropa qanunvericiliyi və direktivləri tərəfindən virusidal, funqisidal, sporisidal və alqisidal kimi müxtəlif xəstəliklərin patogen funksiyasına qarşı dezinfeksiyaçı kimi qəbul edilir. Dünya Sağlamlıq Təşkilatı tərəfindən (WHO) içməli suyun dezinfeksiya vasitəsi olaraq tövsiyə olunur. Ətraf mühitin qorunması, insan sağlamlığının qorunması, ərzaq təhlükəsizliyi və içməli suyun məsələləri ilə məşğul olan NSF International beynəlxalq müstəqil təşkilatı tərəfindən sertifikatlanmışdır.
Müasir və inkişaf etmiş texnologiyaların xeyrinə seçim edin. "Daş dövründə" qalmağın mənası yoxdur. Müasir suyun dezinfeksiya üsullarından istifadə etmədiyiniz təqdirdə rəqibləriniz sizi ötüb keçəcək.

A safe swimming pool for health
You are probably tired of the smell of chlorine in the swimming pool, dry skin and red eyes. In our previous article, we talked about the causes of such situations. It would be unfair to criticize outdated chlorine disinfection technology and remain silent about modern safe methods.
Everything changes in the world, science and technology develop and do not stay in place. Experts predict that chlorine dioxide has a great future as the safest and most effective disinfectant. The most optimistic experts emphasize that chlorine dioxide will become one of the main means of disinfection of swimming pool water in the modern world. Their optimism is based on indisputable facts arising from the properties of this molecule.
Chlorine dioxide does not have the characteristic properties of chlorine. Despite the word "chlorine" in its name, its properties are radically different from chlorine. The fact that chlorine and chlorine dioxide have a common word should not mislead us. These are completely different substances. Most importantly, chlorine dioxide does not form free chlorine. We wrote in detail about the danger of free chlorine in our first article "The dangerous pool that is killing us". Here, unlike chlorine, oxygen is the main element. The beautiful feature of this molecule is that the reaction takes place by the oxidation method. As a result, chlorine dioxide does not react with organic substances. It does not change the properties of organic substances. Therefore, it is impossible to form harmful by-products (chloramines, chloroform, trihalomethanes, halogen acetic acids, mutagen X, etc.).
Chlorine dioxide is not hydrolyzed in water, it remains as a gas. This feature allows you to prevent regrowth and prevent algae growth without having to clean the pool walls of biofilm. Chlorine dioxide is effective at a pH of 4-10. When entering the pool after chlorine dioxide, the skin will not feel dry and the eyes will not be irritated. Your hair will be healthy and shiny. This substance has a strong bactericidal, virucidal, fungicidal and acaricidal effect. This is the most advanced water disinfection technology used by leading countries in the world.
Chlorine dioxide is effective against almost all available pathogens. The main problem with most biocides is the development of resistance of microorganisms to them. It has been proven that chlorine dioxide does not have this problem with numerous experiments. Thus, in the process of destruction of microorganisms, the development of protective properties was not observed in them. Chlorine dioxide reacts with amino acids and proteins, destroying the inside of the cell and stopping it from breathing.
Chlorine dioxide has been approved for use by various international independent and governmental organizations. Registered with the US Environmental Protection Agency. Thus, it meets the strict requirements for disinfection of drinking water and direct contact with food. The Food and Drug Administration (FDA) and the US Department of Agriculture (USDA) have approved chlorine dioxide for the control of bacteria and mold in the food industry and the municipal sector. Chlorine dioxide is accepted by European legislation and directives as a disinfectant against the pathogenic function of various diseases such as virucidal, fungicidal, sporicidal and algicidal. It is recommended by the World Health Organization (WHO) as a disinfectant for drinking water. It is certified by NSF International, an independent international organization dealing with issues of environmental protection, human health protection, food safety and drinking water.
Opt for modern and advanced technologies. There is no point in staying in the "Stone Age". If you don't use modern water disinfection methods, your competitors will overtake you.