Əlavə üstünlükləri ilə alternativ dezinfektant
Rusiyalı mütəxxəsislər tərəfindən hazirlanmış və Rusiyada suyun emal prossesində xlordioksidin tətbiqinə başlanılması ilə əlaqədar aparılan elmi təcrübə və müşahidələr əsasında hazırlanmış elmi məqaləni bəzi ixtisarlarla diqqətinizə çatdırırıq.
Xlordioksidin tətbiqinin dünya təcrübəsi və çoxsaylı tədqiqatlar içməli, istehsal və çirkab suların hazırlanmasında və dezinfeksiyasında xlor dioksidin tətbiqinin səmərəliliyini, xlorlanma ilə müqayisədə onun faydalılığı və etibarlılığını, sanitariya və gigiyena üstünlüklərini təsdiq edir. Tədqiqatımız və praktik təcrübəmizin göstərdiyi kimi, su emalının texnoloji üsullarının əsaslandırılmış seçimi zamanı xlordioksidin maye xlora alternativ qismində istifadə edilməsi yalnız texnoloji baxımından deyil, həm də iqtisadi cəhətdən özünü doğrultmuşdur. Suyun hazırlanması texnologiyasında əsas mərhələlərindən biri suyun zərərsizləşdirilməsidir. Sutəmizləyici stansiyalarda istifadə olunan suyun zərərsizləşdirilməsinin səmərəliliyi və təhlükəsizliyindən əhalinin sağlamlığı və sanitariya və epidemioloji rifahı asılıdır. Məlumdur ki, sutəmizləyici qurğuların böyük əksəriyyəti suyun zərərsizləşdirilməsi üçün ənənəvi olaraq maye xlordan istifadə edirlər. Son zamanlaradək iri sutəmizləyici qurğularda suyun zərərsizləşdirilməsi üçün xlorlanma çətin də olsa suyun davamlı və kifayət qədər uzun müddətli effektiv zərərsizləşdirilməsini təmin edən yeganə üsul olmuşdur. Lakin bir neçə onillik bundan əvvəl alimlər müşahidə ediblər ki, xlor suda olan maddələrlə reaksiyaya girir və yeni birləşmələri əmələ gətirə bilir, hansılar ki, sonradan məlum olduğu kimi çox vaxt insan orqanizmi üçün daha təhlükəli ola bilərlər. Çoxları tərəfindən təklif olunan su şəbəkələrinin ozon və ya ultrabənövşəyi şüalanma ilə zərərsizləşdirilməsinə keçid xlorlanmanı tam əvəz edə bilməz, çünki həmin zərərsizləşdirmə üsulları uzunmüddətli deyil və geniş paylayıcı şəbəkələrlə nəql olunan suyun zərərsizləşdirilməsi üçün istifadə edilə bilməz.
Beləliklə, Rusiyada mövcud olan aktual problem göz qabağındadır: bir tərəfdən, suyun zərərsizləşdirilməsi üçün maye xlorun istifadəsi zərərli üzvi birləşmələrin təhlükəli konsentrasiyalarının əmələ gəlməsinə gətirib çıxarır, digər tərəfdən, suyu xlorlanmadan əhalinin sanitariya və epidemioloji rifahının təmin edilməsi mümkün deyildir. Artıq on ildir ki, Avropada, ABŞ-da və Cənubi Afrikada tətbiq edilən xlordioksid maye xlorun alternatividir. Xlordioksid - bərpa olunmuş formada xlor birləşmələrin birgə məhsuludur. Son vaxtlar onun istifadəsi artır. Xlordioksid selektiv reaktivlik xüsusiyyətinə malikdir və bu, xlor və digər reagentlərin istifadəsi mümkün olmayan hallarda digər oksidanlarla müqayisədə üstünlükləri çoxdur. Xlordan fərqli olaraq, xlor dioksid suda hidrolizə olunmur, onun fəaliyyəti pH dəyərindən asılı deyildir və o, geniş pH diapazonunda tətbiq edilir. Bu xlordan geri qalmayan və ya hətta onu müvafiq dozada dəfələrlə üstələyən olduqca effektiv bakterisiddir. Xlorlu üzvi çirkabların oksidləşməsi zamanı xlordioksid istifadə etdikdə suyun xlor və natrium hidroxloridlə emalından fərqli olaraq xlorlu üzvi birləşmələr əmələ gəlmir. Bir çox sahələrdə bu xüsusiyyət xlor dioksidin istifadəsində üstünlük təşkil edir. Xlordioksidlə kiçik dozalarla (təxminən 0,5 mg/l) emal olunmuş suyun nə dadı, nə qoxusu var. Bu günə olan mövcud məlumatlara görə xlor dioksid 2,5 dəfəyə qədər xlordan çox oksidləşdirici potensiala malikdir. Xlor dioksidi uğurla istifadə edən ilk su təchizatı sistemlərindən biri 1944-ci ildə ABŞ-da istismara verilmiş "Niaqara Follz" sistemi olmuşdur. 1958-ci ildə ABŞ-da artıq 150 su sistemi xlordioksidi tətbiq edirdilər. Almaniyada onu 1959-ci ildən istifadə edirlər. 1995-ci ildən xlordioksid Ukraynada (İlyiçevsk, Cənubi Kiliya və s. səhərləri) tətbiq edilir. Hazırda dünyanın yüzlərlə stansiyalarında, o cümlədən Avropa və Şimali Amerikanın iri şəhərlərinin əksəriyyətində içməli su xlordioksidlə emal olunur. Xlordioksidin tətbiqinin dünya təcrübəsi və çoxsaylı tədqiqatlar, içməli, istehsal və çirkab suların hazırlanmasında və dezinfeksiyasında onun səmərəliliyini, faydalılığı və etibarlılığını, eləcədə xlorlanma ilə müqayisədə sanitariya və gigiyena üstünlüklərini göstərir. 2002-ci ildən Rusiyada Nijni Taqil şəhərinin (Verxne-Vıyski hidroqovşaq, 95 min. m3/sut.) mərkəzləşdirilmiş təsərrüfat və içməli su təchizatı sistemində içməli suyun xlordioksidlə zərərsizləşdirilməsi texnologiyası tətbiq olunmağa başlayıb,. İlk nəticələr yeni reagentin yüksək bakterisid fəallığını və uzun müddət qalan bakteriostatik effektivliyini təsdiq ediblər. Xlor dioksidlə təmin olunan uzunmüddətli bakterisid effekti su şəbəkələrində suyun təkrar mikroorqanizmlərlə çirklənməsinin qarşısını alır və su hazırlanması stansiyalardan çıxdığı eyni keyfiyyətlə suyunun istehlakçılarına qədər çatdırılmasına imkan verir. Hazırda müəyyən edilmişdir ki, xlor dioksid aşağıdakı texnoloji üstünlüklərə malikdir:
• Güclü dezinfeksiya təsiri – lazımı dozalar çox azdır (0,1-0,3 mg/l)  riqalometanlar (TGM) və xlorofenollar əmələ gəlmir
• Praktiki olaraq çıxarılmayan üzvi halogenlər əmələ gəlmir aminlər və digər azot birləşmələri ilə reaksiya baş vermir
• Güclü dezinfeksiya təsiri praktik olaraq suyun pH əhəmiyyətindən asılı deyildir
• Sporlara, viruslara və yosunlara güclü təsiri
• Praktiki təsir etmir, çox vaxt isə emal olunmuş suyun orqanoleptik xassələri yaxşılaşdırır
• Dəmir və manqanın səmərəli oksidləşməsi
•  Xam suyunun emalı zamanı çirkabların koaqulyasiyasının yaxşılaşdırılması
• Su paylama sistemlərində uzun müddət (7 günə qədər) qalan bakteriyostatik effekt və nəticədə onlardan mikrobioloji çöküntülərin çıxarılması
Müəyyən şəraitdə bütün bu üstünlüklər xlordioksidi yalnız suyun zərərsizləşdirilməsi məqsədilə uğurla istifadə etmələrinə deyil, filtr stansiyalarında maye xlorun istifadəsindən tamamilə imtina edərək suyun ilkin təmizlənməsinin xlordioksidlə emalına imkan verir. Ona görə də təsadüfi deyil ki, son illər bu qabaqcıl texnologiyalara su kanalları tərəfindən maraq durmadan artır. Lakin xlor dioksidin tətbiqi bir çox hallarda maddi çətinliklərlə yanaşı praktik tətbiqi təcrübəsinin və zəruri normativ təminatının olmaması üzündən saxlanılırdı. Bu gün belə bir təcrübə yaranmışdır. Nijni Taqil ş. Verxne-Vıyski hidroqovşağın içməli suyun xlor dioksidlə zərərləşdirilməsi sisteminin təcrübə və sənaye sınaqları əsasında içməli suyun şəhərin paylayıcı şəbəkəsinə verilməsi ilə xlor dioksidlə zərərləşdirilməsi stansiyasının daimi istismarı üçün icazə alınmışdır. Bugünkü gündə laborator sınaqlar, layihə işləri başa çatmışdır və Ulyanovsk ş., Çepetsk mexaniki zavodunun su təmizləyici stansiyaların, Qlazov ş. su kanalının, Boqdanoviç ş. su kanalının, Yekaterinburq ş. su kanalının, “Baltika” zavodunun (Sankt-Peterburq ş.) suyun xlor dioksidlə emalı sistemləri istismara verilmişdir. Tədqiqatlar nəticəsində səth və yeraltı suların ən müxtəlif növlərdə xlordioksidin yalnız təmizlənmiş suyun zərərləşdirilməsi üçün istifadə etməsinə deyil, həm də ilkin xlorlanmanın xlorldioksidlə əvəz olunmasına imkan verilməsi barədə məlumatlar əldə edilmişdir. Bu su kəməri stansiyalarının maye xlorun istifadəsindən tamamilə imtina etməsinə, dəmir və manqanın çıxarılması səmərəliliyini artırmasına, paylayıcı şəbəkələrin və qurğularının özlərinin sanitariya vəziyyətinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırmasına imkan verir. Tədqiqatların nəticələrinə görə içməli suyun zərərləşdirilməsi üçün xlor dioksidin çox az dozalar lazımdır, əksər hallarda bir litr suya 0,2 mq qədər СL2 əlavə edilməsi kifayətdir.Təbii suların xlor dioksidlə emalında xlor dioksidin əlavə edilməsi zamanı tərkibində əmələ gələn xlortionun maksimal yol verilən konsentrasiyanın son həddinin aşmamasına yol verilməməsi əsas texnoloji vəzifəsidir.
Ümumdünya səhiyyə təşkilatı və Rusiyanın sanitariya qanunvericiliyi tərəfindən içməli suda xloridlərin tərkibinin maksimal yol verilən konsentrasiyanın son həddi 0,2 mg/l müəyyən edilmişdir. Yeraltı su mənbələrin Ulyanovsk ş. (Nasos və filtr stansiyası, Arxanqelsk torpaq su götürmə) və səth su mənbələrinin (Kuybışev su anbarı və Çeptsa çayı) suyunda tədqiqatlar, eləcədə Nijni-Taqil ş. Verxne-Vıyski hidroqovşağın suyunun xlorduoksidlə zərərləşdirilməsi stansiyasının istismarı təcrübəsi göstərmişlər ki, su oksidləşmə, rəng, dəmir və manqan tərkibinə görə içməli suyun keyfiyyətinə uyğun olduğunda, xlordioksid dozalarının 0,4 mg/l az əlavə edilməsi xloridlərin 0,2 mg/l çox əmələ gəlməsinə imkan vermir.

We bring to your attention the scientific article prepared by Russian experts and based on scientific experiments and observations regarding the introduction of chlorine dioxide in the water treatment process in Russia with some abbreviations.
The world experience of chlorine dioxide application and numerous studies confirm the effectiveness of chlorine dioxide application in the preparation and disinfection of drinking, industrial and waste water, its usefulness and reliability compared to chlorination, sanitary and hygiene advantages. As shown by our research and practical experience, the use of chlorine dioxide as an alternative to liquid chlorine during the justified selection of technological methods of water treatment is justified not only from a technological point of view, but also from an economic point of view. One of the main stages in water treatment technology is water disinfection. The health and sanitary and epidemiological well-being of the population depends on the efficiency and safety of water treatment in water treatment plants. It is known that the vast majority of water treatment plants traditionally use liquid chlorine for water disinfection. Until recently, chlorination for water disinfection in large water treatment plants has been the only method, although it is difficult, that provides effective water disinfection for a long time. But a few decades ago, scientists noticed that chlorine reacts with substances in water and can form new compounds, which, as it turned out later, can often be more dangerous for the human body. The switch to disinfection of water networks with ozone or ultraviolet radiation, which is proposed by many, cannot completely replace chlorination, since these disinfection methods are not long-lasting and cannot be used for disinfection of water transported by large distribution networks.
Thus, the current problem in Russia is obvious: on the one hand, the use of liquid chlorine for water disinfection leads to the formation of dangerous concentrations of harmful organic compounds, on the other hand, it is impossible to ensure the sanitary and epidemiological well-being of the population without chlorination of water. Chlorine dioxide is an alternative to liquid chlorine that has been used in Europe, the United States and South Africa for a decade now. Chlorine dioxide is a co-product of chlorine compounds in reduced form. Recently, its use is increasing. Chlorine dioxide has the property of selective reactivity, which has many advantages over other oxidants when chlorine and other reagents cannot be used. Unlike chlorine, chlorine dioxide does not hydrolyze in water, its activity does not depend on the pH value, and it is applicable over a wide pH range. It is a very effective bactericide that does not lag behind chlorine or even surpasses it many times in the appropriate dose. During the oxidation of chlorinated organic wastes, when using chlorine dioxide, unlike the treatment of water with chlorine and sodium hydrochloride, chlorinated organic compounds are not formed. In many areas, this property is preferred in the use of chlorine dioxide. Water treated with small doses of chlorine dioxide (about 0.5 mg/l) has neither taste nor smell. Chlorine dioxide has up to 2.5 times more oxidizing potential than chlorine, according to available data. One of the first water supply systems that successfully used chlorine dioxide was the "Niagara Falls" system, which was commissioned in 1944 in the United States. In 1958, 150 water systems in the United States were already using chlorine dioxide. It has been used in Germany since 1959. Since 1995, chlorine dioxide has been used in Ukraine (in the mornings of Ilyichevsk, Southern Kilia, etc.). Currently, drinking water is treated with chlorine dioxide in hundreds of stations around the world, including in most major cities in Europe and North America. Worldwide experience and numerous studies in the application of chlorine dioxide demonstrate its efficiency, utility and reliability in the preparation and disinfection of drinking, industrial and waste water, as well as its sanitary and hygienic advantages over chlorination. Since 2002, the technology of decontamination of drinking water with chlorine dioxide has been applied in the centralized farm and drinking water supply system of the city of Nizhny Tagil (Verkhne-Vyysky hydrojunction, 95 thousand m3/day) in Russia. The first results confirmed the high bactericidal activity and long-lasting bacteriostatic efficacy of the new reagent. The long-term bactericidal effect provided by chlorine dioxide prevents repeated contamination of water with microorganisms in water networks and allows water to be delivered to consumers with the same quality as it came out of water treatment plants. Currently, it has been determined that chlorine dioxide has the following technological advantages:
-Strong disinfection effect - the necessary doses are very low (0.1-0.3 mg/l), rigalomethanes (TGM) and chlorophenols are not formed
-Organic halogens, which are practically not removed, are not formed and do not react with amines and other nitrogen compounds
-The strong disinfection effect is practically independent of the pH value of the water
-Strong effect on spores, viruses and algae
-It has no practical effect, but often improves the organoleptic properties of treated water
-Efficient oxidation of iron and manganese
-Improvement of coagulation of sewage during raw water treatment
-Bacteriostatic effect that remains for a long time (up to 7 days) in water distribution systems and, as a result, removes microbiological sediments from them
Under certain conditions, all these advantages allow not only to successfully use chlorine dioxide for the purpose of water disinfection, but also to completely abandon the use of liquid chlorine in filter stations and to process water with chlorine dioxide. Therefore, it is no coincidence that in recent years, interest in these advanced technologies by water channels has been steadily increasing. However, the application of chlorine dioxide was kept in many cases due to financial difficulties as well as the lack of practical application experience and necessary regulatory support. Today, such an experience has arisen. Nizhni Tagil sh. On the basis of experience and industrial tests of the drinking water chlorine dioxide disinfection system of the Verkhne-Vyyski hydrojunction, a permit was obtained for the permanent operation of the chlorine dioxide disinfection station with the supply of drinking water to the distribution network of the city. Today, laboratory tests and project works have been completed and the water treatment plants of Ulyanovsk, Chepetsk Mechanical Plant, Glazov have been completed. of the water channel, Bogdanovich s. water channel, Yekaterinburg s. Water treatment systems of water channel, "Baltika" plant (St. Petersburg) with chlorine dioxide were put into operation. As a result of the researches, information was obtained on the use of various types of chlorine dioxide in surface and underground water not only to harm purified water, but also to replace primary chlorination with chlorine dioxide. This allows water pipeline stations to completely abandon the use of liquid chlorine, increase the efficiency of iron and manganese removal, and significantly improve the sanitary condition of distribution networks and facilities themselves. According to the research results, very small doses of chlorine dioxide are needed to harm drinking water, in most cases it is enough to add up to 0.2 mg of СL2 to one liter of water. During the treatment of natural waters with chlorine dioxide, the chlorine dioxide formed during the addition of chlorine dioxide should not exceed the limit of the maximum permissible concentration. prevention is the main technological task.
The World Health Organization and the sanitary legislation of Russia set the maximum permissible concentration of chlorides in drinking water at 0.2 mg/l. Underground water sources in Ulyanovsk. (Pump and filter station, Arkhangelsk ground water intake) and surface water sources (Kuybyshev reservoir and Cheptsa river) researches, as well as Nizhni-Tagil s. The experience of the operation of the chlorine dioxide water treatment station of the Verkhne-Vyysky hydrojunction has shown that when the water corresponds to the quality of drinking water due to oxidation, color, iron and manganese content, the addition of chlorine dioxide doses of less than 0.4 mg/l leads to the formation of more than 0.2 mg/l of chlorides. does not allow.