Su orqanizmin müqavimət gücünün formalaşmasında və vücudumuzda baş verən biokimyəvi proseslərin tənzimlənməsində əvəzedilməz rola malikdir.
İnsan qidasını təşkil edən maddələrin böyük əksəriyyəti yalnız su ilə həzm oluna bilər. Beynimizin 95, qanın 83-90, əzələlərin 75, sümüklərin 22-24% sudan ibarətdir. Sağlam, yetkin insan vücudunun 50-60%-ni su təşkil edir, körpələrdə bu rəqəm 70-80% arasında dəyişir.
Mütəxəssislər deyir ki, sutkada bədən kütləsinin hər kiloqramına 40 qram su qəbul edilməlidir. Yəni, orta çəkili (70-75 kq) insan gündə 2-3 litr su içməlidir. Kəskin susuzlaşma insanın ölümünə belə səbəb ola bilər. Su qəbul etdiyimiz zaman bədənin müxtəlif bölgələrindəki zəhərli tullantılar orqanizmdən təmizlənir. Eyni zamanda, normada içilən su insanın sağlam çəkidə qalması, fiziki inkişafı və xroniki xəstəlik risklərinin azalmasına imkan verir.
Suyun insan orqanizmi üçün faydaları ilə yanaşı, riskləri də var. İçməli sularda əsasən 3 risk faktoruna rast gəlinir. Bunlara mikrobioloji, kimyəvi və radioloji risk faktorlarını misal göstərmək olar.
Suyun kimyəvi çirklənməsi təbii və suni baş verir. Azot, duzlar, aqrokimyəvi preparatlar, metallar, bakteriyaların toksinləri, insan və heyvan dərmanları suyun kimyəvi çirklənməsinə səbəb ola bilər. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının apardığı araşdırmalara görə, içməli sularda kimyəvi çirkləndiricilərin 50%-i nitrat və nitritlərin payına düşür. Bu da əsasən aqrokimyəvi preparatların normadan artıq istifadəsi nəticəsində həmin preparatların komponentlərinin süzülərək şirin su mənbələrini çirkləndirməsi nəticəsində yaranır.
Suyun radioloji çirklənməsi sezium, plutonium və uran kimi radionukleotidlər vasitəsilə baş verir. Radioloji çirklənmə digər risk faktorları ilə müqayisədə nadir görülsə də, əsasən ətraf mühitin radioloji tullantılarla çirklənməsi nəticəsində yarana bilir. Qeyd etmək lazımdır ki, radioloji çirklənmə, eyni zamanda, yeraltı süxurlardan süzülərək gələn qurunt sularından qaynaqlanır.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının açıqlamalarına görə, hər il dünyada 5 milyondan artıq insan su vasitəsilə yayılan, xüsusilə, bağırsaq infeksiyaları səbəbindən dünyasını dəyişir. Zərərli mikrorqonizimlər müxtəlif yollarla şirin su ehtiyatlarını çirkləndirə bilir. Bunlardan ən başlıcası çirkab suların içməli sulara qarışmasıdır. Qeyd etmək lazımdır ki, durğun su hövzələri mikroorqanizmlərin çoxalması üçün münbit şərait yaradır. Xüsusən də, üstü açıq su hovuzları və təbii su mənbələri çirklənməyə qarşı daha həssasdırlar. Bu mərhələdə dezinfeksiya xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu məqsədlə xlor, ozon və digər dezinfeksiyaedici maddələrdən istifadə edilir. Bu dad üzgün tətbiq edilmədikdə kimyəvi risk faktorlarının meydana gəlməsinə səbəb olur.
Günümüzdə içməli suların qablaşdırılması müəyyən risk faktorları daşıyır. İçməli suların qablaşdırıldığı materiallar düzgün seçilmədikdə, saxlanma şəraitinə əməl edilmədikdə və ya istifadə edilən material təkrar emal olunduqda həmin materiallardan kimyəvi-toksikoloji maddələr suyun tərkibinə nüfuz edir. Qablaşdırılma materiallarından suya keçən toksikoloji maddələrin uzun müddət qəbulu zamanla daxili orqanlarda və mərkəzi sinir sistemində ciddi fəsadlara səbəb olur.
Ölkəmizin yerləşdiyi, geosiyasi mövqe patogen mikroorqanizmlərin və toksiki-kimyəvi maddələrin içməli su mənbələri vasitəsilə geniş sahələrə yayılma riskini daha da artırır. Odur ki, elmi prinsiplərə əsaslanaraq kimyəvi-toksikoloji risklərin təyini, qiymətləndirilməsi və müvafiq sahədə risklərin idarəedilməsi nəticəsində qeyd edilən risk faktorlarını nəzərəçarpacaq dərəcədə azaltmaq mümkündür.

Water has an indispensable role in the formation of the body's resistance and in the regulation of biochemical processes in our body.
Most of the substances that make up human food can only be digested with water. 95% of our brain, 83-90% of blood, 75% of muscles, and 22-24% of bones are water. Water makes up 50-60% of a healthy, adult human body, while this figure varies between 70-80% in babies.
Experts say that 40 grams of water should be taken per kilogram of body weight per day. That is, a person of average weight (70-75 kg) should drink 2-3 liters of water per day. Acute dehydration can even lead to death. When we drink water, the toxic wastes in different parts of the body are cleaned from the body. At the same time, drinking water in moderation allows a person to maintain a healthy weight, physical development and reduce the risk of chronic diseases.
In addition to the benefits of water for the human body, there are also risks. There are mainly 3 risk factors found in drinking water. These include microbiological, chemical and radiological risk factors.
Chemical pollution of water occurs naturally and artificially. Nitrogen, salts, agrochemicals, metals, bacterial toxins, human and animal drugs can cause chemical pollution of water. According to research conducted by the World Health Organization, nitrates and nitrites account for 50% of chemical pollutants in drinking water. This mainly occurs as a result of excessive use of agrochemical preparations, as a result of the components of these preparations filtering out and polluting fresh water sources.
Radiological contamination of water occurs through radionucleotides such as cesium, plutonium and uranium. Although radiological contamination is rare compared to other risk factors, it can mainly occur as a result of contamination of the environment with radiological waste. It should be noted that radiological pollution is also caused by waste water percolating from underground rocks.
According to the statements of the World Health Organization, every year more than 5 million people in the world die due to water-borne, especially intestinal infections. Harmful microorganisms can contaminate freshwater resources in a variety of ways. The most important of them is the mixing of sewage with drinking water. It should be noted that stagnant water bodies create fertile conditions for the reproduction of microorganisms. In particular, open water pools and natural water sources are more vulnerable to contamination. Disinfection is especially important at this stage. Chlorine, ozone and other disinfectants are used for this purpose. This taste leads to the formation of chemical risk factors if not applied properly.
Nowadays, the packaging of drinking water carries certain risk factors. When drinking water packaging materials are not selected properly, storage conditions are not followed, or when the used material is recycled, chemical-toxicological substances from those materials penetrate into the water. Long-term ingestion of toxicological substances that pass into water from packaging materials causes serious complications in internal organs and the central nervous system over time.
The geopolitical position of our country increases the risk of pathogenic microorganisms and toxic chemicals spreading over large areas through drinking water sources. Therefore, based on scientific principles, it is possible to significantly reduce the mentioned risk factors as a result of determination, assessment of chemical-toxicological risks and risk management in the relevant field.