Xəstəxana və labaratoriyaların tibbi maye tullantıları “Tibbi Tullantıların Nəzarəti üzrə Tənzimləmə”-yə əsasən birbaşa olaraq kanalizasiyaya axıtmaq olmaz. “Utilizasiya Sistemləri”-nin məqsədi, tibbi maye tullantılarının kanalizasiya şəbəkəsinə axıdılması üçün uyğun hala gətirilməsidir
Zərərsizləşdirmə çənində olan tibbi maye tullantılarının kanalizasiyaya axıdılması zamanında, pH nisbəti 6-9 aralığında olmalı və zəruri mikrobioloji dezinfeksiya təmin edilməlidir. pH nisbətinin uyğun olmadığı hallarda turşu və s. əlavə edilərək şərtlər əlverişli hala gətirilməli, tibbi tullantı mayelərinin dezinfeksiyası üçün güclü bir dezinfektant istifadə edilməlidir.
Sistemdə nəzərdə tutulan dezinfeksiyaedici məhlul Steridezdir. Steridez, xlordioksid tərkibli bir dezinfeksiyaedici məhluldur.
Xlordioksid bakteriya və viruslar üzərində xlordan qat qat daha yüksək oksidləşmə gücünə malikdir və Mycobacterium Tuberculosis- ə qarşı 100% təsirlidir.
Aqualink şırkəti olaraq layihələndirmələrdən sonra quraşdırdığımız, müntəzəm olaraq nəzarət etdiyimiz Steribox® utilizasiya sisteminin, ümumi olaraq iş prinsipi bu şəkildədir. Sistem avtomatlaşdırılmış idarəetmə paneli ilə idarə olunur.
Xəstəxana və ya labaratoriyaların olduğu yerlərdə, su və kanalizasiya idarəsi tərəfindən tullantı suların kanalizasiyaya axıdılması göstərilən parametrlər üçün, nümunə alınması və yenə analiz nəticələri sistemimizdə qeydiyyatı aparılaraq hesabat verilməkdədir.

Disposal systems for medical waste water
Medical fluid wastes from hospitals and laboratories cannot be discharged directly into the sewers according to the "Regulation on Medical Waste Control". The purpose of "Disposal Systems" is to make medical liquid waste suitable for discharge into the sewer network
At the time of discharge of medical liquid waste in the disinfection tank into the sewer, the pH ratio should be in the range of 6-9 and the necessary microbiological disinfection should be ensured. If the pH ratio is not suitable, acid etc. conditions should be made favorable by adding, a strong disinfectant should be used for disinfection of medical waste fluids.
Disinfectant solution provided in the system is Steridez. Steridez is a disinfectant solution containing chlorine dioxide.
Chlorine dioxide has much higher oxidizing power than chlorine on bacteria and viruses and is 100% effective against Mycobacterium Tuberculosis.
This is the general working principle of the Steribox® disposal system, which we install after designing and regularly monitor as Aqualink. The system is controlled by an automated control panel.
In the places where there are hospitals or laboratories, the water and sewerage department discharges waste water into the sewers for the specified parameters, sampling and analysis results are registered and reported in our system.
System features:
Online monitoring of system operation time is provided
Reports that can be purchased and monitored
Alarm signals
Date and time
Duration of samples used
Inactivity period
Duration of work
pH values
Temperature
Forms of disinfection and disinfection
Concentration of disinfectants and disinfectants
Disinfectant and the shelf life of disinfectants
Waste disinfectant concentration
Amount of waste
Tracking of chemical tanks
Transfer of processed data
There is a cleanable particle filter at the system inlet. Medical waste water collection and treatment tanks of the system are made of stainless materials.