Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq artilleriya qurğularından istifadə etməklə Ermənistan və Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərini atəşə tutub. Azərbaycan silahlı qüvvələrinin cavab atəşi və əks-həmlə tədbirləri nəticəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücum cəhdinin qarşısı alınıb.
Münaqişə zamanı Azərbaycan Ordusunun 4 əsgəri şəhid olub, 5 nəfər yaralanıb. Şirkətimiz adından münaqişə çərçivəsində həyatını itirib şəhidlik zirvəsinə yüksələn igid əsgərlərimizə ulu Tanrıdan rəhmət diləyir, əziz xatirələri qarşısında baş əyir, ailələrinə dərin hüzünlə baş sağlığı veririk. Başımız sağolsun.
Ermənistan tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan sərhədində artilleriya qurğularından istifadə edərək Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərinə hücum edilməsi təcavüzdür, güc tətbiq etmək aktıdır və növbəti təxribatdır. Ermənistan-Azərbaycan sərhədində təxribatların qarşısının alınması və gərginliyə səbəb ola biləcək halların aradan qaldırılması üçün Qazax və Tovuz rayonları boyunca Azərbaycan tərəfindən dövlət sərhədinin xeyli hissəsinə Dövlət Sərhəd Xidmətinin bölmələri yerləşdirilib. Bunun əksinə olaraq Ermənistan tərəfindən iki ölkənin dövlət sərhədinin hərbiləşdirilməsi və qəsdən mülki insanların hədəfə alınması sistematik şəkildə davam etdirilir. Ermənistan bu kimi hərbi avantüra yolu ilə üzv olduğu hərbi-siyasi təşkilatları Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb etməyə, Azərbaycana qarşı törətdiyi işğal və təcavüzün məsuliyyətindən boyun qaçırmağa çalışır.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın müddətdə davam edən təcavüzü və sərhəddə törətdiyi təxribatları eləcə də Ermənistanın üzv olduğu hərbi-siyasi təşkilatın hüquqi sənədlərinə ziddir.
Ermənistan BMT Nizamnaməsini və digər beynəlxalq hüquqi öhdəliklərini kobud pozaraq Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz etməklə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonunu işğal edib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Ermənistan tərəfindən sərhəddə törədilmiş təxribat rəsmi İrəvanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllində maraqlı olmamasının növbəti sübutudur.

Вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и обстреляли позиции азербайджанских вооруженных сил в направлении Товузского района армяно-азербайджанской государственной границы из артиллерийских средств. В результате ответного огня и контратакующих действий азербайджанских вооруженных сил попытка нападения армянских вооруженных сил была предотвращена.
В ходе конфликта 4 военнослужащих Азербайджанской Армии были убиты и 5 человек получили ранения. От имени нашей роты молимся о милости Божией к нашим храбрым воинам, павшим в бою и достигшим пика мученичества, склоняем голову перед их светлой памятью и выражаем глубочайшие соболезнования их семьям. Удачи.
Атака Арменией позиций азербайджанских вооруженных сил с применением артиллерийских установок на армяно-азербайджанской границе является агрессией, актом применения силы и очередной провокацией. В целях предотвращения провокаций на армяно-азербайджанской границе и устранения ситуаций, способных вызвать напряженность, Азербайджан дислоцировал подразделения Государственной пограничной службы вдоль значительной части государственной границы вдоль Газахского и Товузского районов. Напротив, милитаризация государственной границы двух стран и преднамеренные нападения Армении на мирных жителей продолжаются систематически. Такой военной авантюрой Армения пытается вовлечь военно-политические организации, в которые она входит, в армяно-азербайджанский конфликт, уйти от ответственности за совершенное ею вторжение и агрессию против Азербайджана.
30-летняя агрессия Армении против Азербайджана и провокации на границе противоречат правовым документам военно-политической организации, членом которой является Армения.
Армения грубо нарушила Устав ООН и другие международно-правовые обязательства и вторглась в Нагорный Карабах и семь прилегающих районов Азербайджана путем военной агрессии против Азербайджана. Резолюции 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН требуют полного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана. Провокация, совершенная Арменией на границе, является еще одним доказательством того, что Ереван не заинтересован в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта путем переговоров.